Aktsiaselts Chemi-Pharm on desinfektsiooni- ja puhastusvahendite tootmise ning müügiga tegelev ettevõte, kes ekspordib oma tooteid kokku 27 riiki, sealhulgas ka sellistesse maadesse nagu Malaisa, Indoneesia, Saudi Araabia ja Jordaania. Ettevõte avas 2019. aastal uue tehase Tallinna lähedal Tänassilma Tehnopargis. Viis miljonit eurot maksma läinud investeering võimaldas ettevõttel kasvu jätkata ja uute toodete tootmisega alustada. Tehase avamisel viibinud Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid on tehase avamise kohta märkinud järgmist: „Taas üks inspireeriv lugu sellest, kuidas ettevõtjaks sobib visiooniga inimene igast valdkonnast. Ettevõtte juht Ruth Oltjer on tegelikult arst, kelle praktilisest vajadusest desinfitseerimisvahendite vastu sai aluse ettevõte, kellel juba täna, uue tehase avamisel, on plaan sama tehast tulevikus veelgi laiendada.“
2020. aasta COVID-19 kriis tekitas desinfektsioonivahendite valdkonnas väga kiire nõudluse kasvu ja vähem kui aastaga kasvas ettevõte oluliselt. Täna kasutavad Chemi-Pharmi desinfektsioonivahendeid kõik Eestis haiglad. Ettevõtte juht ja omanik Ruth Oltjer selgitas, et Tänassilma tehas on kriisi ajal töötanud kakskümmend neli tundi päevas, seitse päeva nädalas ning ettevõte on investeerinud uutesse seadmetesse, tõstnud tootmisvõimekust ja suurendanud efektiivsust.
Kuivõrd 2019. aastal kasutusele võetud tootmishoone ja laopinnad on jäänud väikeseks ning edasine areng eeldab lisaks täiendavale tootmispinnale täiesti uusi funktsionaalsusi, alustas ettevõte 2021. aasta alguses tootmishoone laienduse projekteerimisega. Lisaks on ettevõttel plaanis siseneda ravimitööstusesse, mis eeldab uusi võimekusi ja kõrgema puhtuse tasemega ruume (nn clean room).
2020. aasta lõpus sõlmis Chemi-Pharm Tartu Ülikooli, Eesti Maaülikooli, Teadus ja Tegu OÜ ning Icosagen Cell Factory OÜ-ga koostöölepingu antikehadel põhineva SARS-CoV-2 BioBlock nina- ja kurgusprei väljatöötamiseks ning seejärel ka tootmiseks. SARS-CoV-2 BioBlock on nina- ja kurgusprei, mida saab lasta ninna ja suhu ning mis neutraliseerib COVID-19 viiruse osakesi ja kaitseb seeläbi inimesi COVID-19 viiruse eest. Viidatud koostööprojektil on laiem eesmärk võitluses COVID-19 viiruse vastu. Tegemist on olemuselt väga huvitava, detailse ja väljakutsuva projektiga, kuhu on samaaegselt kaasatud teadlased, koostööpartnerid, ametnikud ja potentsiaalsed edasimüüjad ning eksporditurud. Ettevõtte tegevjuht Kristo Timberg on avanud ettevõtte tulevikuplaane järgmiselt: “Ühtlasi on koostöös Icosagen Cell Factoryga väljatöötamisel kontseptsioon, mis laieneks tulevikus ka teistele viirustele.”
Cuesta Advokaadibüroo partner vandeadvokaat Britta Oltjer nõustas aktsiaseltsi Chemi-Pharm tootmishoone projekteerimislepingu ettevalmistamisel ja sõlmimisel. Samuti on Cuesta advokaadid ettevõttele peatselt abiks tootmishoone ehituslepingu väljatöötamisel ja sõlmimisel. Britta Oltjer abistas ettevõtet ka konsortisumilepingu sõlmimisel.
Loe pikemalt veebist:
https://arileht.delfi.ee/artikkel/91748243/eesti-ettevote-toob-turule-koroonavastase-pihuse
https://www.aripaev.ee/uudised/2019/05/23/chemi-pharm-on-kaalunud-investorite-kaasamist
https://www.err.ee/943973/chemi-pharm-avab-viis-miljonit-maksnud-tehase
https://www.mu.ee/uudised/2021/01/04/eesti-firma-loob-antikehadel-pohinevat-biomaski
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/92038737/eestis-tootatakse-valja-covid-antikehadega-ninaspreid